Kosas – salos kurortai ir įžymybės

pagal | 2014-06-13

Graikijai priklausanti maždaug 40 kilometrų ilgio Koso sala yra Egėjo jūroje, nuo jos iki Turkijos uosto Bodrumo – viso labo tik 4 kilometrai. Mokslininkai teigia, kad ji, kartu su netoliese esančia Kolymnos sala kažkada sudarė vieną kalnų grandinę, kuri po žemės drebėjimo didžiąja dalimi nugrimzdo po vandeniu. Beje, Antikinės legendos teigia, kad būtent Koso saloje ilsėjosi Heraklis, atlikęs visus 12 savo žygdarbių.

Koso salą renkasi ir pasyvų poilsį prie jūros mėgstantys atostogautojai, ir triukšmingų paplūdimių vakarėlių dalyviai. Pakrantės ilgis – 112 kilometrų, tad čia tikrai rasite ką išsirinkti: nuo smulkių akmenėlių iki norimos spalvos smėlio ar paplūdimių su vaizdingomis uolomis. Be to, saloje turėtų apsilankyti su medicina savo gyvenimą siejantys žmonės, nes būtent čia yra Hipokrato gimtinė.

Ypač lengvai pasiekiamas Kosas tapo atsiradus tiesioginiams skrydžiams iš Kauno. Oro uostas yra centrinėje Koso salos dalyje, iš kur arčiausiai būtų Kardamenos ir Mastichari kurortai. Tad keliones Koso sala pradėkime nuo jų.

Mastichari paplūdimys

Ypač vertinamas dėl smulkaus balto smėlio ir smaragdo spalvos vandens, kas sukuria egzotinę atostogų aplinką. Centrinėje Mastichari paplūdimio dalyje rasite spalvingus gulimuosius krėslus ir lietsargius nuo saulės, galėsite užsiimti vandens sportu. Netoli yra ir pavėsį teikianti medžių juosta, tampanti atgaiva karštą vidudienį. Paplūdimys įsikūręs naturalioje vandens įlankoje, šalimais gausu restoranų, kavinių ir parduotuvių. Iš Mastichari uosto kasdien plaukia laivai į Kalymnos salą, kurią yra pamėgę laipiotojai uolomis.

Kardamenos paplūdimys – jaunimui

Priešingoje nuo Mastichari, pietinėje salos pusėje esanti Kardamena labiau traukia jaunimą ir norinčius pašėlti naktinėtojus. Čia daugiau nei tris kilometrus, iki pat uosto, tęsiasi minkšto smėlio juosta, paplūdimys puikiai tinka tiek degintis, tiek maudytis, jame sustatyti lietsargiai ir gultai. Puikiai išvystyta kurorto infrastruktūra pritraukia daug užsienio turistų ir graikų.

Kefalos paplūdimiai – ramesnį poilsį mėgstantiems

Pačioje vakarinėje, žemėlapyje lyg uodegėlė užsirietusioje, Koso salos dalyje, ties Kefalos miesteliu esantys paplūdimiai išsiskiria šalčiausiu, taigi ir geriausiai gaivinančiu vandeniu, kuris yra neįtikėtinai skaidrus. Daug poilsiautojų apsilanko šioje natūralioje salos įlankoje, kurią supa vešli žaluma. Kurortus prie Kefalos  renkasi mėgstantys ramesnį poilsį ir banglentininkai. Eidami pakrantės juosta rasite gausybę šviežią žuvį siūlančių restoranų ir jaukių kavinių su nuostabiais vaizdais į jūrą. Netoli Kefalos yra Agios Nikolajaus vienuolynas, kurį verta aplankyti.

Marmari paplūdimys

Yra šiaurinėje salos pusėje, maždaug už 4 kilometrų nuo Mastichari, važiuojant Koso miesto kryptimi.  Marmari kurortas, kaip ir Mastichari, laikomas tinkamu tiek ramaus poilsio mėgėjams, tiek ir mėgstantiems išeitį į kavines ir klubus. Paplūdimyje yra ir saulės skėčiai, ir gultai, ir galimybės užsiimti vandens sportu. Šis kurortas tiks ir norintiems išrinkti poilsines keliones vaikams su šeima.

Diena be paplūdimio

Yra sakančių, kad visą Koso salą galima pamatyti per vieną dieną. Apvažiuoti automobiliu – taip, bet pačioje saloje tikrai galima atrasti ką įdomaus ir gražaus aplankyti. Visiški netoli oro uosto, plynaukštėje, yra įsikūręs vaizdingas Antimachia miestelis su tradiciniais graikų namais ir nuostabia aplink esančiu gamta. Miestelis garsėja gyvuojančia muzikos ir šokių tradicija, o jo simboliu yra tapę veikiantys vėjo malūnai ir venecijietiška pilis-tvirtovė. Nuo pastarosios atsiveria ypač gražūs Koso salos vaizdai. Netoli yra ir dvi 16 ir 18 amžiaus bažnyčios-cerkvės.

Dar didesnį įspūdį jums paliks išvyka į salos viduryje, kalnuose esantį Zia kaimelį, maždaug už 16 kilometrų nuo Koso miesto. Jis įsikūręs tarp žalių miškų ir upelių ant Dikėjos kalno šlaito. Važiuodami pagrindiniu keliu pamatysite gražiausias Zia vietas, pirmiausia jus pasitiks trys cerkvės, vėliau atrasite ir pagrindinę turistų gausiai lankomą gatvę su parduotuvėmis ir užeigomis, restoranais. Verta išeiti pasivaikščioti aplink miestelį ir įkopti į kalną, kuris yra aukščiausias taškas saloje, tad nuo jo atsiveria vaizdai nuo vienos pakrantės iki kitos. Ypač gražu čia stebėti saulėlydį.

Koso miesto įžymybės

Koso miestas yra rytinėje salos įlankoje. Tai salos sostinė ir pagrindinis uostas. Žmonės šioje vietoje gyveno nuo priešistorinių laikų ir dabar jame galima rasti palikimą iš Antikos, Viduramžių ir modernių laikų. Istorinė miesto dalis supa šiandieninį uostą. Gerai išsilaikiusios venecijietiškos vilos yra apsuptos plačių, žalių alėjų ir parkų, tad miestas siūlo atsipalaiduoti ir tiesiog mėgautis poilsinės kelionės malonumais.

Įdomiausios lankytinos vietos Koso mieste – tai šventojo Jono riterių pilis, esanti į rytus nuo uosto ir su sala sujungta tiltu, kuris kerta puikiąją Palmių alėją. Šios pilies sienos ne kartą apsaugojo miesto gyventojus nuo plėšikaujančių piratų užpuolimų.

Prie pagrindinių pėščiųjų gatvių rasite kavinių, tavernų, restoranų ir parduotuvių, o vakarais šiose gatvėse atgyja pasiliksminti kviečiantys naktiniai barai.

Vakarinėje miesto dalyje, netoli Grigoriou Pemptou gatvės, yra senomis II amžiaus mozaikomis garsėjanti Casa Romana ir netoli jos – romaninis odeonas po atviru dangumi, kur buvo stebimos kalinių kovos.

Hipokrato legenda ir Asklepijonas

Pagrindinis ir daugiausiai turistų lankomas objektas Koso saloje yra antikinio medicinos ir sveikatos dievo Asklepijaus šventykla. Ji yra maždaug 4 kilometrai į pietryčius nuo Koso miesto, ant platanais, pušimis ir kiparisais apaugusios žalios kalvos. Šią vietą verta aplankyti ne tik dėl istorinio monumento, bet ir dėl atsiveriančių gražių vaizdų į Koso miestą ir jūrą.

Ši šventykla, vadinama tiesiog Asklepijonu senovėje buvusi lyg gydykla, kurioje norintys išgyti atnašaudavo dievams ir miegodavo laukdami pranašingų gydančių sapnų. Šalia buvo įsteigta ir medicinos mokykla bei gydomosios pirtys.

Nieko keisto, kad šioje, gilias gydymo tradicijas turinčioje saloje gimė ir medicinos tėvu vadinamas Hipokratas. Sakoma, kad jis buvęs net 18-os kartos gydytojas šeimoje, nors dėl neįprastų ir naujoviškų tiems laikams gydymo būdų, pradžioje nevertintas rimtai.

Vėliau garsas apie jo gydymą paplitęs plačiai ir jis sulaukdavęs daug mokinių. Pačiame Rodo mieste, netoli riterių pilies, aikštėję yra legendinis Hipokrato medis – daugiau nei 500 metų senumo platanas. Sakoma, kad po šioje vietoje augusiu panašiu medžiu, šiojo pirmtaku, pats Hipokratas mėgdavęs atsipūsti ir diskutuoti su savo mokiniais.

Šio platano atšakos yra dovanotos ir iškeliavę į įvairias su medicina ir gydymu susijusias pasaulio vietas, pavyzdžiui, Škotiją, Ameriką, Australiją. Koso moterys dar ir dabar vasaromis atlieka ritualą su vainikais, jūros vandeniu ir akmenėliais, kuris tikima, garantuoja ilgą gyvenimą ir sveikatą.

Pigius skrydžius į Kosą vykdo aviakompanija Ryanair iš Kauno, juos galima rasti čia:
https://avia.lt/skrydziai/salys/Graikija/Kosas/
Aviabilietų kainos prasideda nuo 50 Lt. žmogui (be mokesčių).

Lėktuvų bilietai pigiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.